РАЗЛИЧНИ ФОРМИ НА АКНЕ И ВИДОВЕ ВЪЗПАЛЕНИЯ – ЧЕРНИ ТОЧКИ, КОМЕДОНИ, ПАПУЛИ, ПУСТУЛИ, КИСТИ. ЛЕЧЕНИЕ И РЕЗУЛТАТИ.

Ако зададем въпрос на дерматолозите за най-честите състояния на кожата, почти няма как да не чуем отговора АкнеЗасягайки около 9,4 процента от световното население, акнето е най -честото кожно състояние сред деца, тийнейджъри и възрастни. Класификациите варират от леки или умерени до тежки, и лечението, разбира се, е силно зависимо от това какъв вид акне имате.

ЩЕ РАЗГЛЕДАМЕ РАЗЛИЧНИТЕ ФОРМИ НА АКНЕ, ПРИЧИНИТЕ ЗА ТОВА СЪСТОЯНИЕ НА КОЖАТА И РАЗЛИЧНИТЕ ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ЛЕЧЕНИЕ, С КОИТО ДА СЕ СПРАВИМ С ПОЯВАТА МУ.

Комедогенно Акне – комедоните се състоят от черни и бели точки, известни още като отворени или затворени комедони. Черните точки се образуват, когато косменият фоликул и мастната жлеза, разположени в пората, са блокирани от образуваният себум. Тъй като черните точки са отворени, пигментът меланин (отговорен за придаването на цвят на кожата) се смесва с кислорода във въздуха, причинявайки тъмния му нюанс – не поради замърсяване, противно на общоприетото схващане. Белите точки са резултат от кожни клетки и себум, блокиращи порите на кожата. Те са затворени пъпки, което означава, че това натрупване не реагира с кислород, Това е причината за светлият им цвят.

Комедогенното акне се счита за лека форма на акне.


Пустулозно Акне пустулите, съвсем просто, са пъпки, пълни с гной. Те съдържат жълт или бял център и представляват възпалителна форма на акне. При наличие на пустули говорим за умерена форма на акне, тъй като те обикновено присъстват в по -забележим брой.


Папулозно Акне – подобно на пустолозното се разглежда като умерена форма на акне. Папулите също са резултат от възпаление. За разлика от пустулите обаче, папулите са просто пъпки без гной. Те са твърди подутини, които понякога могат да се разпространят в засегнатата част на тялото в забележими количества.


Кистично Акне – кистите са тежка форма на акне. Тези лезии са резултат от групиране на папулите, след като порите се запълнят с излишното количество себум, мъртвите кожни клетки и бактерии, което води до възпаление.Това възпаление навлиза дълбоко в кожата и произвежда кисти, пълни с гной. Наличието на гной прави кистите да се усещат меки на допир. Те обаче обикновено са много болезнени и са известни с причиняването на белези, дори когато се лекуват.


Нодуларно Акне – нодулите се появяват, когато мъртвите кожни клетки, себума и бактериите проникнат още по-дълбоко в кожата, за да причинят възпаление. Нодулите могат да бъдат напрегнати или болезнени на допир и са особено разпознаваеми по твърдото им усещане, поради липса на гной в лезията. Подобно на кистите, възлите са тежка форма на акне и могат да доведат до забележими белези по време на лечебния процес.

КАК ДА ЛЕКУВАМЕ РАЗЛИЧНИТЕ ФОРМИ НА АКНЕ?

Първата стъпка към справяне с акнето е да разпознаем вида и типа на акнето, тъй като възпалителните и невъзпалителните форми на акне изискват специфични методи на лечение, за да бъдат поставени под контрол. Независимо дали имаме работа само с няколко пустули или кистите и възлите са разпръснати надалеч и широко по лицето, раменете или гърба, акнето под каквато и да е форма може да бъде трудно за овладяване. Ето защо правилните стъпки за лечение на акнето са от съществено значение.

Днес медицинските специалисти и изследователите знаят, че много различни събития могат да предизвикат акне и че епизодите могат да продължат да се случват през целия ни живот. Това доведе до нови изследвания за намиране на по -добри решения за персистиращо акне, включително използването на пробиотици! Най -важното нещо, което трябва да знаем е, че според Американската академия по дерматология пробиотиците имат много обещаващо въздействие върху хроничните форми на акне.

Пробиотиците имат редица важни и съществени за състоянието на кожата ефекти: успокояват възпалението, възстановяват бариерната функция на кожата, осигуряват защита от вредните частици на околната среда, инхибират растежа на бактериите. Въпреки че всеки може да се възползва от пробиотиците, те са особено полезни за пациентите с възпалителни кожни заболявания като акне, както и тези със суха или чувствителна кожа поради нарушение на нейната бариера. Колко често може да ги използваме? Безопасно е да използвате както перорални, така и локални пробиотици ежедневно, сутрин и вечер. Съставките като серамиди, също помагат за укрепване на защитната бариера на кожата. Въпреки това, ако в момента преминавате курс на лечение с антибиотици, трябва да оставим време между двата приема.

КОЛКО ЕФЕКТИВНИ СА ПРОБИОТИЦИТЕ ЗА ЛЕЧЕНИЕ И ПРОФИЛАКТИКА НА АКНЕ?

Понастоящем терминът „бактериотерапия“ се появява отново сред научната общност и обхваща различни бактериални продукти и начини на приложение, включващи изолирани или различни бактериални видове. Може да се използва широко за описване на различен вид употреба на бактерии или бактериални компоненти за терапевтични ползи. Повечето от дискусиите в световен мащаб водят до заключение, че пробиотиците имат голям потенциал за лечението на акне. Ефективността както на локалните, така и на пероралните пробиотици е тествана и е доказано, че и двете са ефективни. Изводите, за това кой от тях е по-добрият вариант, варират в зависимост от поставените цели на проучванията.

КОИ СА ПРОБИОТИЦИТЕ С ДОКАЗАНА ЕФЕКТИВНОСТ ПРИ АКНЕ?

Има много различни видове пробиотици. Въпреки че изследователите не са изследвали свойствата на всеки отделен щам пробиотици, са идентифицирани някои щамове, които могат да окажат благоприятно въздействие върху здравето на кожата чрез намаляване на акнето. Lactobacillus Acidophilus, или L. Acidophilus, е един от най-известните щамове пробиотици. Този щам е тестван и е установено, че помага за намаляване на акнето. Друг полезен щам на пробиотици за лечение на акне се нарича Lactobacillus Bifidobacterium или L. Bifidobacterium.

Серията продукти на Snowborn skin съдържат именно установените и доказани с видим ефект съставки. Точно поради тази причина лекарите-дерматолози в България препоръчваме именно тяхното използване като една от първите стъпки за лечение на акне!

Пробиотичните продукти отварят нови възможности за лечение, които изглеждат още по-обещаващи спрямо конвенционалните терапевтични подходи!